flahapl Polska Flag of Germany.svgDeutschland 
  • IMG_0182_new.JPG
  • prezydent.jpg
  • Szydlo_new.jpg
  • U4prezydenta.jpg

Flyer Fest AW tym roku mija już 30 rocznica podpisania polsko-niemieckiego Traktatu „O dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” z 17 czerwca 1991 roku, który reguluje prawa Polaków i Polonii w Niemczech. Już po raz kolejny Zrzeszenie Federalne Polskie Forum w Niemczech tradycyjnie z tej okazji organizuje Polonijny Festyn Jubileuszowy, który odbędzie się 18 września 20021 roku o godz. 19 w Reiterhoff Qualitz-Domaradzki,

Zabel-Krüger-Damm 229, 13469 Berlin – Lübars.

Bezpłatne zaproszenia można zamawiać u organizatorów lub w berlińskim Biurze Polonii tel. 03050578096.

 

Flyer Fest Bb

W programie obok zanych zespołów z Berlina: New Voice System i Bloody Kishka, wystapi duet BenRose, znana wszystkim Ela Dębska z zespołem oraz Andy Andrzej Szpak Band. Gwiazdą wieczoru jest znany duet Maniek & Leman.

Serdecznie zapraszamy.

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 25 listopada 2018 r. w Französische Friedrichstadtkirche odbył się „Koncert Muzyki Polskiej” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej „Academia” pod batutą Bohdana Boguszewskiego z udziałem wybitnego pianisty Sławomira Wilka. W programie znalazły się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara.

Koncerty Muzyki Polskiej cieszą się za gra­nicą powszechnym zainteresowaniem, w szczególności wśród Polaków, Niemców i środowisk polonijnych. Na świecie znani są już polscy kompozytorzy, jak: Fryderyk Chopin, Hen­ryk Wieniawski, Stanisław Moniuszko, Witold Lu­tosławski, Andrzej Panufnik, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar i inni. Ich najwybitniejsze utwory stanowią dziedzictwo narodowe, to właśnie ich muzyka rozbrzmiewa w najsłynniejszych filharmo­niach świata, zwłaszcza przy okazji znaczących dla Polski wydarzeń historycznych.

Berlińska Polonia uczciła po raz kolejny 100-le­cie Niepodległości uroczyście i w szczególnym miej­scu, w zabytkowym kościele na Gendarmenmarkt. W części oficjalnej wygłoszone zostały mowy powi­talne, nawiązano też krótko do 100-letniej historii Polski. Jako pierwszy głos zabrał organizator kon­certu, prezydent Konwentu organizacji Polskich w Niemczech Aleksander Zając, po nim zwrócił się do publiczności przedstawiciel Ambasady RP w Berlinie – konsul generalny Marcin Jakubowski.

P1130946Tegoroczne, siódme obchody Dnia Polonii w Berlinie odbyły się po raz kolejny przed i w ratuszu dzielnicy Berlin-Reinickendorf. Festyn stał pod znakiem setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległo­ści. O tej szczególnej dacie przypominała wystawa na temat polskiej drogi do niepodległości, którą oglądać można było w foyer ratusza. W repertuarze grup na scenie nie zabrakło piosenek z tego ważnego historycznie etapu w historii naszej ojczyzny.

Na placu przed ratuszem przez cały dzień pokazywały swoją działalność polskie organizacje, twórcy i przedsiębiorcy z Berlina. Na stanowiskach nie zabrakło też prezentacji kultury wielkopolskiej. Tegorocznym gościem specjalnym festynu było miasto i gmina Szamotuły. Wśród wykonawców znaleźli się artyści z Berlina: grupa folklorystyczna „Krakowiacy” i teatr kukiełkowy dla dzieci „Halina”, zespoły muzyczne „Stan Zawieszenia”, „Bloody Kishka” i „Beuth Six” oraz zespół folklorystyczny „Lajkonik” z Hanoweru. Z Jablonkowa (Zaolzie) przyjechała grupa „Zaolzie i Zaolziaczek” oraz Kapela Ludowa „Nowina”. Gminę i miasto Szamotuły reprezentowała kapela dudziarska oraz zespół bluesowo-rockowy „The Old Band”. Grupa „Polesiuki” reprezentowała województwo lubuskie. Bardzo różnorodny i ciekawy program zapowiadała na scenie wiceprzewodnicząca Polskiej Rady, Związku Krajowego w Berlinie, Małgorzata Tuszyńska. Podczas uroczystego otwarcia festynu o godzinie 15.00 przewodniczący Polskiej Rady, Związku Krajowego w Berlinie, Ferdynand Domaradzki podziękował patronom festynu – burmistrzowi dzielnicy Reinickendorf, Frankowi Balzerowi oraz Konsu­lowi Generalnemu RP w Berlinie, Marcinowi Jakubowskiemu za wsparcie. Pozdrowił w swym przemówieniu gości – posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wiernego przyjaciela berlińskiej Polonii, Wojciecha Ziemniaka, skarbnika Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Tomasza Różniaka, przedstawicieli Polskiej Ambasady w Berlinie, szefa Konwentu Organizacji Polonijnych w Niemczech, Aleksandra Zajaca, przedstawicieli władz Miasta i Gminy Szamotuły i Polonii z Zaolzia.

Program festynu zapewniał wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Naj­młodsi mogli wykonywać robótki ręczne na stanowiskach Towarzystwa Szkolnego „Oświata”, oglądać występu Teatru Kukiełkowego „Halina” lub skakać na dmuchanym zamku. Część programu odbywała się w Ernst­-Reuter-Saal, tam też pod koniec festynu wystąpiła gwiazda wieczoru, znana w Polsce grupa „Łzy”. Frekwencja dopisała, pomimo upału i krótkiego deszczu plac przed ratuszem odwiedziło wielu gości. Nie za­brakło również specjałów polskiej kuchni oraz polskiego piwa. Festyn jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ze środków Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów Republiki Federalnej Niemiec.

Tak wielkie przedwsięwziecie nie mogłoby zostać zrealizowane bez zaangażowania członków i sympatyków Polskiej Rady, Zarządu Krajowego w Berlinie, którzy pomagali przy festynie od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora.

Joanna Trümner

 

 

P1220364Otto Mueller – Malarz. Mentor. Mag. Z Wrocławia do Berlina, z Berlina do Wrocławia – artystyczne oddziaływanie malarza – ekspresjonisty Ottona Muellera obejmuje czas modernizmu , a nawet poźniejszy. Wystawa  w Muzeum Hamburger Bahnhof w nowatorski sposób opowiada o rozdziale polsko- niemieckich kontaktów artystycznych z XX wieku uwzględniając intensywne związki kulturowe pomiędzy Wrocławiem (ówczesny Breslau) a Berlinem. Urodzony na Śląsku artysta, malarz były przedstawiciel grupy „Die Brueke” (Most) ponad 10 lat wykładała na Państwowej Akademii Sztuk i Rzemiosła we Wrocławiu zaliczanej w latach 20 minionego stulecia do najbardziej postępowych uczelni artystycznych Europy. Mało kto pamięta jednak o istotnym wpływie Muellera na rozległy Network składający się z twórców z zaprzyjaźnionych artystów i twórców kultury. Do grona należeli artystki i artyści, architekci, krytycy sztuki, pisarki, pisarze, kolekcjonerki i kolekcjonerzy, a także studentki i studenci Akademii. To środowisko artystyczno – intelektualne, zwłaszcza wzajemne inspirujący się artyści, malarze kształtowało się zasadniczo dzięki bliskim kontaktom między Wrocławiem a Berlinem.

Partnerzy

Logo PRwN

Logo forum

Logo ZDPN

Logo der SdpZ Grau

MSZ logo2

SWS logo

logo bez oka z napisem

Biuro Polonii

Konwent 1

 

© 2013 - 2017 Magazyn Polonia. All Rights Reserved. Designed By E-daron.eu

Please publish modules in offcanvas position.