Krynica Zdrój to perła polskich uzdrowisk, posiada 200-letnie tradycje przyrodolecznicze i charakterystyczny klimat. Tutaj przyjeżdża się po zdrowie, a sprzyjają temu bogate złoża wód mineralnych, które leczą.
Do Krynicy raz do roku, we wrześniu zjeżdżają się elity ze świata biznesu, ekonomiści, przedstawiciele rządu, samorządowcy oraz politycy. W tym roku od d 8 do 10 września na Forum Ekonomicznym debatowano, jak zbudować silną Europę w dobie kryzysu, który coraz mocniej puka do naszych granic, bram i domów. W tle wielowątkowych dyskusji obecny był problem setek tysięcy uchodźców, którzy szturmują granice państw europejskich.
Krynickie spotkania są dla ludzi biznesu i polityki doskonałą platformą do dialogu – powiedział Zygmunt Berdychowski, twórca i organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy. Tutaj buduje się atmosferę otwartości wokół ludzi prowadzących – mniejszy czy większy biznes. W panelowych debatach i na sesjach plenarnych rozmawiało się o tym, co ważnego dzieje się w gospodarce krajów Europy Środkowej i Wschodniej, a także polityce. Do Krynicy przyjeżdżają przedsiębiorcy, a także politycy, bowiem równie ważny jest aspekt polityczny na Forum. Na neutralnym gruncie w przyjaznej atmosferze dokonuje się wymiana polskich doświadczeń, z którymi dzielimy się z krajami spoza Unii Europejskiej.
Tegoroczne Forum było miejscem, gdzie padały ważne deklaracje zarówno ze strony rządu i opozycji; jak i przedstawicieli wielkich koncernów, głównie w zakresie programów gospodarczych i społecznych i inwestycyjnych. W panelach dyskusyjnych, blokach tematycznych i prezentacjach raportów, na czele z Premier Ewą Kopacz, uczestniczyli członkowie rządu: Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński; Minister Skarbu Andrzej Czerwiński; Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak; Minister Środowiska Maciej Grabowski; Minister Zdrowia Marian Zembala; Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Tegoroczne Forum przyciągnęło także kluczowych polityków partii opozycyjnych Jarosława Kaczyńskiego, Prezesa Prawa i Sprawiedliwości, kandydatkę na premiera tej partii Beatę Szydło, czy Sekretarza Generalnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Krzysztofa Gawkowskiego.
Krynickie Forum stanowi istotny element debaty publicznej nie tylko w naszym kraju, ale i w całej Europie. Gośćmi tegorocznego spotkania byli m.in. Hans Timmer Główny Ekonomista Banku Światowego; Vazil Hudak Minister Gospodarki Słowacji; Tinatin Hidaszeli Minister Obrony Gruzji; Jan Mládek, Minister Przemysłu i Handlu Czech; Fabrice Demarigny Prezes Europejskiego Instytutu Rynków Kapitałowych czy Książę Michael von Liechtenstein Prezes Geopolitical Information Service AG, Rokas Masiulis, Minister Energetyki Litwy.
Tematyka tegorocznej konferencji w sposób naturalny została zdominowana przez problem imigrantów. Kwestia ta była rozpatrywana w wielu kontekstach – politycznym, gospodarczym i społecznym na każdej z 16 ścieżek tematycznych. Ton tym rozmowom nadali prezydenci podczas otwierającej sesji plenarnej. - Jeśli chodzi o obecny kryzys imigracyjny, polityka powinna być budowana oddolnie – każdy kraj powinien przyczyniać się do tworzenia wspólnej polityki europejskiej i nic nie powinno być narzucane z góry. Nie powinniśmy się spierać o te fundamentalne kwestie i przede wszystkim dążyć do usunięcia prawdziwych przyczyn migracji, współpracując z organizacjami międzynarodowymi – oceniła prezydent Grabar-Kitarović. - Trzeba zwalczać przyczyny migracji do Europy. Przeczytałem właśnie, że dla grup przestępczych przemyt ludzi stał się bardziej dochodowy niż przemyt narkotyków – przekonywał z kolei prezydent Duda.
Krynica, jak podkreślają goście konferencji daje doskonałą okazję do debat i nieformalnych rozmów, podczas których poglądy wymieniają politycy, ale także przedstawiciele biznesu. Zdaniem wielu uczestników jednym z walorów wydarzenia jest umożliwienie przedstawicielom biznesu bezpośredniego przedstawienia swoich spostrzeżeń i uwag dotyczących polityki ekonomicznej i regulacyjnej prowadzonej przez rządy i instytucje europejskie.
Na Forum Ekonomiczne przyjechali również przedstawiciele Polonii, wśród nich największą grupę stanowili przedsiębiorcy i działacze z Berlina. Obecny był szef Biura Polonii, Aleksander Zając, który wykorzystywał okazje do rozmów z przedstawicielami rządu i instytucji zajmujących się sprawami Polonii, m.in. z kandydatką PiS na stanowisko premiera, Beatą Szydło.