Spacer z PTTiK Berlin po parku Gleisdreieck

"PTTiK BERLIN” zaprasza w październiku na spacer po parku Gleisdreieck.

Spotykamy się w niedzielę, tj. 27.10.2024  o godz. 11: 00 na rogu ulic Möckernstraße i Tempelhoferufer.  Najlepiej dojść do tego rogu od stacji U- Möckernbrücke.

Park  Gleisdreieck otacza bardzo znane muzeum „Deutsche Technikmuseum” i łączy się  z Dora-Duncker-Park,  Naturpark Südgelände tworząc tzw.  Płn. – Płd. Pas Zieleni (Nord-Süd-Grünzug) .

Park ten obejmuje ponad 31,5 ha, a powstał w latach 2011 -2014 na terenie byłych dworców towarowych (Anhalter- und Potsdamer Güterbahnhöfer), które przez dziesiątki lat były niedostępne, leżały odłogiem i zarośnięte były dzikim gąszczem.  Dzięki protestom mieszkańców Berlina w 1994 roku nie zbudowano na tym terenie autostrady lecz zrealizowano ciekawy projekt Atelier Loidl, w ramach którego zachowano historyczne pozostałości po dworcu towarowym, zardzewiale tory kolejowe,  dźwignie, urządzenia sygnalizacyjne i kamienne bloki oraz nietypową roślinność, łąki i drzewa włączając to wszystko umiejetnie w najnowocześniejsze place sportowo – rekreacyjne .  

Magazyn Polonia partnerem medialnym na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Czas nowych liderów - Berlińczycy na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

XXXIII Forum Ekonomiczne w Karpaczu odbyło się w dniach od 3 do 5 września 2024 roku pod hasłem "Czas nowych liderów: razem kształtujemy przyszłość". W Europie Środkowej jest to największa konferencja polityczno-gospodarcza, na której prze 3 dni dyskutuje się o perspektywach ro

zwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach oraz przezwyciężaniu kryzysów. Forum ekonomiczne będące inspirującym miejscem wymiany wiedzy i poglądów, jest zarazem ważnym okazją do spotkań i budowania relacji między biznesem, a władzami rządowymi. Od lat stanowi jedyną w swoim rodzaju platformą wymiany myśli na temat najważniejszych wyzwań społeczno-gospodarczych w Europie Środkowo -Wschodniej. Dzięki znakomitej współpracy Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich z Województwem Dolnośląskim oraz Hotelem Gołębiewskim możliwe było odbycie konferencji na najwyższym, światowym poziomie. 

Polonijna Rada Konsultacyjna

Polonijna Rada Konsultacyjna

Potrzebna jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą, ale też mądre partnerstwo” – powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas dzisiejszej uroczystości wręczania aktów powołania członkom Polonijnej Rady Konsultacyjnej.

W skład Rady wchodzi 16 członków, reprezentujących Polonię i Polaków  z zagranicy rozsianych po całym świecie: Małgorzata Bonikowska z Kanady, Andżelika Borys z Białorusi, Lourival de Araujo Filho z Brazylii, Maciej Dokurno ze Szkocji, Alicja Donimirska z Wielkiej Brytanii, Małgorzata Hallewell z Wielkiej Brytanii, Lesia Jermak z Ukrainy, Alina Ewelina Kieżun z Litwy, Małgorzata Kwiatkowska z Australii, Helena Legowicz z Czech, Wiesław Lewicki z Niemiec, Gerwazy Longher z Rumunii, Tadeusz Pilat ze Szwecji, Frank Spula ze Stanów Zjednoczonych, Andrzej Poczobut z Białorusi (w imieniu A. Poczobuta akt powołania odebrał Marek Zaniewski, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi).

Mural o Powstaniu Warszawskim

Mural o Powstaniu Warszawskim

Mural o powstaniu Warszawskim

 

W berlińskiej dzielnicy Treptow-Koepenick powstał mural zrealizowany przez młodzież polską i niemiecką, który z okazji 80. rocznicy został poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Projekt „Beyond Walls - Bridging Histories” ( Za murami – historie łączą) powstał w ramach Partnerstwa Miast Berlin – Warszawa, udział wzięło Towarzystwo Niemiecko-Polskie w Berlinie.

Mural z biało czerwoną mozaiką robi wrażenie, zwłaszcza wielkość: ponad 5 metrów wysokości i około 14,5 metra szerokości, który został wspólnie zaprojektowany i zrealizowany przez młodzież z Mokotowa i Treptow-Koepenick pod kierownictwem artystów Marii Michoń i Dariusza Paczkowskiego.

Jesienny festyn polonijny „Zabawa bez granic 2024”

Jesienny festyn polonijny ma w Berlinie najdłuższą tradycję. Polska Rada Związek Krajowy organizuje go od 13 lat na obrzeżach Berlina, gdzie Zachód spotykał się ze Wschodem pod hasłem „Zabawa bez granic”. Początki festynu sięgają roku 1996. Wtedy pod auspicjami

berlińskiej „Oświaty” powołano imprezę „Latawce, dmuchawce, wiatr...”, aby wspólnie budować i puszczać latawce. Z czasem ukształtował się jesienny festyn polonijny, który odwiedza tysiące osób pragnących mówić po polsku, spędzić czas w polskiej atmosferze, przy

polskiej muzyce i potrawach. Warto wiedzieć, że łąki, na których w drugi weekend września spotykają się setki żyjących w Berlinie Polaków, należą do rodziny Ferdynanda Domaradzkiego, wieloletniego działacza „Oświaty”, a dziś prezesa Polskiej Rady w Berlinie. Zanim powstanie na nich miasteczko polonijne ze stoiskami sportowymi i plastycznymi, częścią gastronomiczną i sceną, należy je zawsze przygotować, aby ochronić trawę i inną roślinność będącą częścią terenów rekreacyjnych Berlina. Koszenie i kultywowanie trawy przejmuje osobiście przewodniczący Rady, w budowaniu miasteczka i przeprowadzeniu imprezy pomagają mu przedstawiciele organizacji członkowskich Polskiej Rady: sportowcy, turyści, artyści, pedagodzy, muzycy, restauratorzy, młodzież i seniorzy. Festyn jesienny jest bowiem wspólnym polonijnym dziełem pod kierunkiem zarządu Polskiej Rady.

Biuro Polonii poleca bezpłatne indywidualne konsultacje

Biuro Polonii poleca bezpłatne indywidualne konsultacje

Szanowni Państwo

Otrzymujemy bardzo wiele zapytań w tematach, które nie leżą w naszej gestii jako Biura Polonii, ale są dla Państwa bardzo ważne.

Kierujemy wówczas Państwa do różnych instytucji pomocowych, organizacji i stowarzyszeń, ale zastanawiałyśmy się, czy możemy zrobić coś więcej...Postanowiłyśmy choć w małym zakresie wesprzeć Państwa w otrzymaniu #rzetelnych i #sprawdzonych informacji. I to dotyczy zarówno osób prywatnych jak i tych działających w organizacjach chcących poszerzać i aktualizować swoją wiedzę, by lepiej pomagać innym.

Dlatego mamy ogromną przyjemność ogłosić rozpoczęcie współpracy z Happy Emigracja Magdalena Draniewicz, z którą w #partnerstwie ruszamy z BEZPŁATNYMI KONSULTACJAMI.