Berlińczyków portret własny - Wiesław Stefan Fiszbach

Drukuj

 

P1200800

 

Tomaszowianin, od 35 lat mieszka w Berlinie, gdzie ma pracownię i prowadzi Galerię Na Kole. Jest pomysłodawcą i realizatorem projektu Moje Miasto, cyklu wystaw, fotografii, rysunku i malarstwa niemieckiego i polskiego. Ideą tego przedsięwzięcia jest wzajemne zbliżenie przez ukazanie procesów migracyjnych dużych i migracyjnych małych miejscowości w wymiarze czasowym i wielokierunkowym z uwzględnieniem różnic kulturowych również w spojrzeniu młodych artystów. 

 

Członek Stowarzyszenia Artystów Integracji Europejskiej, wystawiał swoje prace w Galerii SAIE w Szczecinie. Brał udział w wystawach organizowanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków , którego jest członkiem. Wystawa pod wspólnym tytułem „Dwa Spojrzenia‘’ – „Zwei Augenblick’’ z gościnnym udziałem artysty z Berlina Andreasa Noacka, była prezentowana w Łodzi – Galeria Na Piętrze, w Warszawie – w Galerii Wolnego Słowa oraz w rodzinnym Tomaszowie Maz. podczas wystawy w Miejskiej Bibliotece oraz w pałacyku Knothe. W Berlinie wystawa pt. „Kurage‘’ pokazana była w Galerii Na Kole, z udziałem artystów z warszawskiej Pragi a w Galerii Kreuzbergerhimmel, odbyła się wystawa zatytułowana „Goerlitzer Park’’. Wystawiał swoje prace w Brandenburgii, min. w Luckow, Penkun, Strassburgu. Rysuje i maluje od piątego roku życia, pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiał w Młodzieżowym Domu Kultury w Tomaszowie Maz., zdobywając nagrody min. UNESCO, w Londynie, Delhi. Od 1974 r. nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W latach 1977-81 zajmował się hodowla wypasową byków w Dywidach k. Olsztyna. Od 1981 prowadził firmę realizującą projekty wystroju wnętrz. Od 2005 r. wystawia swoje prace i zaprzyjaźnionych artystów z Niemiec i Polski w Galerii Na Kole w artystycznej dzielnicy Berlina Kreuzberg/Neuköln, gdzie tworzy i mieszka. Zdobył uznanie prowadząc prace rekonstrukcyjne zabytkowych budowli kościelnych w Berlinie. Stefan Wiesław Fiszbach to artysta niezwykle wrażliwy, kreatywny, twórczy i poszukujący.

 

„Jego empatia i szerokie doświadczenia życiowe, wciąż oscylujące na fascynującej osi sztuka i sport, spowodowały, że odnalazł w sobie nietuzinkowe pokłady wrażliwości na sytuację człowieka współczesnego. W swoich pracach plastycznych, zarówno malarskich, jak i rysunkowych bardzo chętnie porusza tak trudne problemy, jak problem Kobiety, Matki, Mężczyzny, Ojca. Jego twórcza wrażliwość przez lata rozwijana na silnym gruncie tak pięknej, ponadczasowej dyscypliny, jaką jest sport, spowodowała, że jego prace zawierają specyficzną mieszankę nieskrywanej szczerości, pełnej otwartości na drugiego człowieka a jednocześnie wciąż poszukującej wrażliwości na formę, światło i kolor. Pan Wiesław Stefan Fiszbach swą wrażliwością i entuzjazmem potrafi dzielić się z innymi, ale co niezwykle ważne, potrafi również zarażać innych. Wciąż aktywny, wciąga do swoich twórczych pomysłów ludzi starszych i młodszych, ludzi z różnych, czasem nawet skrajnych środowisk. Od wielu lat działa na styku dwóch kultur, zarówno na terenie Niemiec, jak i w Polsce.‘’
Dr Krzysztof Stojałowski – artysta plastyk, wykładowca akademicki Pracownia Podstaw Komunikacji Wizualnej Wydział Grafiki ASP Gdańsk.

 

www.nakole.eu